Minimální mzda by měla platit i pro řidiče kamionů

Od 1. ledna 2017 nabylo účinnosti nařízení vlády o minimální mzdě pro šoféry autobusů. Podle generálního ředitele společnosti ICOM transport, Zdeňka Kratochvíla, by měla vláda zařadit do stejné kategorie minimální zaručené mzdy také řidiče v kamionové dopravě.

Generální ředitel společnosti ICOM transport, Zdeněk Kratochvíl, je přesvědčen, že vláda by měla se zástupci dopravců jednat také o zavedení minimální mzdy pro řidiče v kamionové dopravě a uvádí dostupné statistické údaje o mzdě řidičů za rok 2017. Podle nich činila průměrná mzda řidičů v autobusové dopravě 31 272 Kč, zatímco u řidičů kamionů to bylo jen 18 363 Kč.

„Za tuto mzdu řidiči kamionů ve skutečnosti nepracují a ani si neumím představit, že by mohli za tak nízkých platových podmínek vůbec nastoupit. Proto bych se klonil k tomu, aby vláda začala se zástupci dopravců jednat také o zavedení minimální zaručené mzdy pro řidiče v kamionové dopravě,“ vysvětluje Kratochvíl.

Stávající systém totiž umožňuje dopravním firmám, aby zaměstnancům legálně vyplácely jen zlomek platu a zbytek jim dávaly bokem, takzvaně na ruku. „Některým řidičům kamionů může takový postup vyhovovat. Zvláště těm, kteří nepřemýšlí o své budoucnosti. To jsou především řidiči v exekuci nebo ti, kteří se potýkají s osobním bankrotem. Pro ně je pak samozřejmě příjemnější, když jim společnost vyplatí formálně jen určitou část platu, zatímco větší část příjmu jde mimo jejich bankovní účet,“ vysvětluje praktiky některých dopravců Zdeněk Kratochvíl.

Nedávno nám dali výpověď tři zahraniční řidiči. Pozval jsem si je a ptal se, proč chtějí odejít. Dozvěděl jsem se chválu na náš moderní vozový park, ubytování, benefity atd., ale nakonec přece jenom přiznali pravý důvod. Nebudou v ČR do důchodu, a proto je nezajímá, že za ně platíme daně my a ani oni nemají motivaci zde odvádět daň ze své mzdy. Budoucí zaměstnavatel jim totiž dá většinu peněz bez nutnosti zdanění. Podobné uvažování mají ale i řidiči, kteří jsou v insolvenci,“ uvádí motivy řidičů Zdeněk Kratochvíl.

Tím se tedy dává prostor šedé ekonomice a příjmům bez řádného zdanění. Je zde však ještě jeden aspekt, který dopadá na samotné dopravce. Tedy alespoň na ty, kteří své řidiče platí řádně a v souladu s legislativou. „Pokud dopravce platí svému zaměstnanci formálně jen minimální část platu, zatímco větší část mu vyplácí takzvaně na ruku, znamená to, že si tím dopravce zároveň snižuje cenu práce a s ní i celkové náklady. Díky tomu pak získávají neférovou výhodu v tendrech. A to nemluvím o tom, že tito zaměstnanci většinou nadstandardně využívají sociální výhody, na které ale odmítají přispívat. Pokud by však i řidiči kamionů byli zařazeni do vyšší skupiny Kategorie minimální zaručené mzdy, pak se samozřejmě možnost nelegálních příjmů výrazně sníží,“uzavírá Kratochvíl.

Více o společnosti

Koncern ICOM transport a.s. se během 20 let stal jedním z největších dopravních firem v České republice. Hlavní strategií firmy je zajištění kvalitní dopravní obslužnosti jednotlivých krajů, především pak s využitím nejmodernějšího vozového parku značky Mercedes-Benz a Setra. Výrazné úspěchy společnost zaznamenává i ve vnitrostátní a mezinárodní kamionové dopravě. Dopravní uskupení ICOM transport a.s. provozuje 800 autobusů, 300 souprav nákladních vozidel a zaměstnává 1800 zaměstnanců. Dále disponuje autorizovaným servisem Mercedes-Benz, čerpacími stanicemi, službami měření emisí a myčkami vozidel.

Kontakt

icom logo

Adresa: Jiráskova 1424/78, JIHLAVA 

Telefon: +420 567 121 111

E-mail: info@icomtransport.cz

Nabídka práce

Z NAŠÍ NABÍDKY VYBÍRÁME:

  • ŘIDIČ KAMIONU
  • ŘIDIČ AUTOBUSU
  • AUTOMECHANIK
  • PŘIJÍMACÍ TECHNIK
  • DISPEČER

VÍCE V SEKCI VOLNÁ MÍSTA >> 

JAK U NÁS PROBÍHÁ VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ:

  • Z přijatých životopisů vybereme uchazeče, kteří nejlépe odpovídají našim požadavkům. Těmto uchazečům zavoláme a pozveme je do výběrového řízení. Ostatním pošleme email s informací, že jsme je do výběrového řízení nevybrali.
  • Výběrové řízení může mít 1 – 3 kola a probíhá formou individuálního pohovoru. Uchazeči se setkají s modelovými situacemi, osobnostními dotazníky, odbornými a jazykovými testy.
  • V závěru výběrového řízení účastníky informujeme o dalších krocích a o termínu, do kterého můžou očekávat naše vyjádření.
  • Při úspěchu ve výběrovém řízení dostane vybraný uchazeč konkrétní nabídku a po vzájemné dohodě následuje podpis pracovní smlouvy.